[Aztec Club Logo]
[Original Members] Original
Members
[Biographies Index] Index
[Main Menu] Main
Menu
GUSTAVUS ADOLPHUS DE RUSSY
(11-03-1818 - 05-29-1891)

He was born at Brooklyn, NY, the scion of a military family of long standing. His father, Bvt. Brigadier-General Rene E. deRussy, and his uncle, Col. Lewis G. deRussy of the Confederacy, were both graduates of West Point and veterans of the War of 1812 and the Mexican War. His grandfather had been a midshipman in the Revolutionary Navy. Gustavus attended West Point for three years, but in 1838 was permitted to resign after being arrested for drinking. He was commissioned nine years later as a 2nd Lieutenant, 4th Artillery, in the Mexican War.

During the War he won a brevet to 1st Lieutenant for "gallantry and meritorious service" at Contreras and Churubusco, and on September 13, 1847 a brevet to captain for "gallant and meritorious service" at Chapultepec. He served as regimental quartermaster from 1847-1857 and was stationed at Ft. Monroe in 1848. He was promoted to 1st Lieutenant, May 16, 1848 and Captain on August 17, 1857.

At the outbreak of the Civil War deRussy was a Captain in the regular army and highly commended by George B. McClellan during the Peninsular Campaign for bringing "two guns . . .into action under very difficult circumstances. . .". During the same campaign he commanded the Artillery Reserve of Heintzelman's III Corps and was again praised in orders for his conduct at Malvern Hill, winning brevets to Major, June 25, 1862, for bravery in action at Fair Oaks, VA, and Lieutenant Colonel, for bravery at Malvern Hill.

Adolphus De Russy
Adolphus De Russy

He commanded the guns on Burnside's left at Fredericksburg and in March, 1863 entered volunteer service as Colonel, 4th NY Artillery. Shortly thereafter he was commissioned Brigadier-General, U. S. Volunteers, with rank from May 23, 1863, and assigned command of the Defenses of Washington South of the Potomac. He received a brevet to Colonel, March 17, 1863 and appointed Brigadier-General, U. S. Volunteers, March 23, 1863.

He remained there until the end of the War when he was assigned to the Department of Alabama. DeRussy received brevets to Major- General, U. S. Volunteers and Brigadier-General, U. S. Army, March 13, 1865. He returned to the regular Army in 1866 as Major, 3rd Artillery. He was promoted to Lieutenant Colonel, August 25, 1879; and Colonel, June 30, 1882. He died on May 29, 1891 and was buried in Elmwood Cemetery.

Original Members | Index of Biographies | Return to Main Menu


Page Last Modified: 15 June 2006

Copyright Notice
Copyright 2006, 2015. All Rights Reserved.

 HTML 4.0 Verified!